Belépés
zgfumag.blog.xfree.hu
Ha azért nézel , mert ez a munkád, jó munkát kívánok! GYÁVA NÉPNEK NINCS HAZÁJA! Minden nemzetnek olyan kormánya van aminöt érdemel. Ha valami... Zámbori Gusztáv
1957.12.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Emlékezzünk Április 19.-re - A
  2008-04-19 19:53:18, szombat
 
  2008. április 19.
Emlékezzünk Április 19.-re - A Székely Hadosztály tragédiája

Székely Hadosztály emlékműve, Kocsord


Köröstárkány és a Székely Hadosztály tragédiája
Április 21-én tizenhárom éve lesz annak, hogy újból felállították Mátészalka és Kocsord között, az egykori harcok helyszínén, a Székely Hadosztály emlékművét. Erre az eseményre emlékeznek a térségben április 22-én, pénteken.

Köröstárkányban nagypénteken az 1919. április 19-én legyilkolt tárkányi magyarokról emlékezve a Székely Hadosztály sorsát is felidézték.
1919 áprilisában Bihar megyét is elérte az első világháborúra következő, trianoni nemzeti tragédiánkba torkolló ,,átrendeződés". Mint tudjuk, 1919-ben ezekben a napokban vonultak be a román megszállók a jelenlegi román-magyar határ romániai oldalán található nagyvárosokba. Április 19-én Szatmárnémetibe, április 20-án Nagyváradra és Érmihályfalvára nyomulnak be, de négy nap múlva már Debrecenben és április végére a Tisza vonalánál sorakoznak fel a román megszálló alakulatok. Magyarország területére 1918. november 12-én Gyergyótölgyesnél lépett az első román katona. Kolozsvárra, Erdély színmagyar fővárosába 1918 karácsonyának szombatján vonultak be a románok.
A megszállókkal szemben a Székely Hadosztály és néhány más alakulat veszi csak fel a harcot. A főleg Partiumban és Észak-Erdélyben működő Székely Hadosztályt, Székely Különítmény néven, Kratochwill Károly ezredes szervezte meg székely és erdélyi magyar menekült katonákból, de ide tartozott a korábbi kolozsvári 38. honvéd gyaloghadosztály maradványa és egy kárpátaljai rutén zászlóalj is. Az alakulat legnagyobb létszáma 649 tiszt, 12 438 fő legénység, 68 löveg és egy repülőosztály volt. A Székely Hadosztály nevet 1919. január 20-án vették fel, amikor már harcban álltak a 26 ezer fővel támadó román megszálló sereggel.
A Hadosztály felszerelése igen gyenge volt, lőszerutánpótlást nem kapott, mert a budapesti kormány félt a Hadosztály erejétől. Amikor 1919. március 21-én a Szovjet-Oroszországban kiképzett Kun (Kohn) Béla, elvbarátai és a felbőszített csőcselék kikiáltotta a Magyarországi Tanácsköztársaságot, még jobban féltek a Hadosztálytól, mert a legénység az előírt vörös szalag helyett széles nemzetiszínű szalagot varrt föl az egyenruha hajtókájára, majd föllázadt a szatmárnémeti kommunista hatóságok ellen.
A Székely Hadosztály példás hősiességgel harcolt a túlerővel szemben, és szép sikereket is elért. Hadadnál, Kocsordnál, Mátészalkánál is megfutamították az ellenséget. Sokáig reménykedtek abban, hogy majd Budapestről kapnak lőszert és utánpótlást. Budapest ,,urai" azonban magukra hagyták őket, és lőszer helyett vörös alakulatokat küldtek - ellenük. A Hadosztály sorsát megpecsételte a lőszerhiány, az utánpótlás hiánya és az, hogy lassan két tűz közé került. Egyik oldalról a kommunista alakulatok, másik oldalról a román túlerő támadta őket. Más kiút nem lévén, a Székely Hadosztály április 26-án Demecsernél letette a fegyvert a román megszállók előtt. Kb. 400 tisztet és 4000 fő legénységet a románok Brassóba internáltak. Kratochwill Károly ezredest a románok haditörvényszék elé állították és bebörtönözték. 1920 októberében szabadult, később tábornok lett, majd altábornagy. A trianoni tragédia után a revíziós mozgalom egyik legismertebb képviselője lett, 1946-ban hunyt el Budapesten.
A Székely Hadosztály harcainak tiszteletére az utolsó harcok színhelyén, Mátészalka és Kocsord között, a Kraszna partján emlékművet emeltek, ezt az 1950-es években a kommunista hatóságok leromboltatták. Újbóli felavatása 1995. április 21-én történt. A hét méter magas dombon álló emlékoszlophoz három székely kapu alatt elhaladva lehet feljutni. Az emlékoszlop felirata: ,,Erdélyért - A székely hadosztálynak 1918-1919 évben a haza integritásáért vívott dicső harcai és e harcokban elesett, hős székely honvédő katonák kegyeletes emlékezetére." Az oszlopon egy versfelirat is olvasható: ,,Elült a harc, világok harca, / De új harc lobban, csak a tietek. / Az ősi földért haltatok, / S a halálban örökké éltek."
Az ősi föld védelmében Köröstárkány mellett is kivették részüket a Székely Hadosztály katonái. Az itteni harcokról Constantin Kiriţescu Istoria pentru integrarea României 1916-1919 című könyvében ez áll: ,,A Dealul Mare-i erős állást, ahonnan Belényest is lehet látni, egy magyar kadétzászlóalj védte, amely különös hősiességgel harcolt, és nagy veszteségei voltak... A belényesi ütközet heves volt. Nyégerfalvát és Köröstárkányt az éjszakai ütközet során elfoglalták."
Kiriţescu néhány mondatos tudósításánál, ahonnan hiányzik a tömeggyilkosság ismertetése, sokkal bővebben foglalkozik a Köröstárkány melletti harcokkal Koréh Endre tábori lelkész Erdélyért - A székely hadosztály és dandár története 1918-1919 című könyvében. Ebben a következőket olvashatjuk. ,,A harcot a nagyváradi honvéd hadapródiskola 17-18 éves tiszti növendékei, III-IV. évfolyambeli derék fiúk vették fel. A hadapródok halálmegvetéssel, elszánt kitartással harcoltak az oláh túlerő ellen... A magyar erő a túlnyomó oláh elől lassan vonult vissza Köröstárkányig, ahol újra felvette a harcot." A hadapródok segítségére sietett a Werbőczy zászlóalj, a csendőr alakulat és a határrendőrök, mindannyian a Székely Hadosztály kötelékében. Olvassuk tovább Koréh Endre könyvét: ,,Április 18-án, nagypénteken elkeseredett harc folyt. A székelyek géppuskái oldalba kapták az oláhokat, s a tüzérségük is kitartott a végsőkig... E küzdelemben Köröstárkány népe példátlan hősiességgel vett részt. [Az önfeláldozó hazaszeretet mindenkori hősiessége mellett talán annak is tulajdonítható ez, hogy a falu lakosai székely származásúnak tartják magukat - szerző megjegyzése.] Férfiak, asszonyok vállvetve harcoltak a székely rajvonalban a magyar szabadságért... Másnap [a román túlerő miatt a harcoló magyar alakulatok kénytelenek voltak meghátrálni - sz. m.] békés szándékot színlelve közérdekű hirdetés meghallgatására gyűjtötték össze a falu népét a községháza elé. Ez alatt Szakota, volt kristyóri jegyző géppuskákat rejtett el a szomszéd telkeken. Mikor már a lakosság együtt volt, megszólaltak a gépfegyverek. Percek alatt halomra lőtték a fegyvertelen lakosságot." A református templom előtti téren 91 (más források szerint 93) áldozata lett a tömegmészárlásnak. A szomszédos Kisnyégerfalván szintén kivégeztek 17 magyart. Itt szomorúfűz jelzi a gyilkosság színhelyét.
A köröstárkányi öldöklés alatt a szomszéd román falvak lakosai is megjelentek, és garázdálkodni, rabolni kezdtek a jómódú magyar faluban. A három napig tartó szabad rablásban teljesen kifosztották a falut. Koréh Endre szerint a gyilkosok nem elégedtek meg a gépfegyverlövésekkel, volt, akinek kezét, lábát, nyakát is átvágták. Hiteles adatok szerint 204 magyar gyermek jutott árvaságra. 16 évestől 80 évet élt idős emberig férfiak, nők, leányok voltak az áldozatok között. Az elhunytakat a falu feletti temetődombon hantolták el, mindenkit a saját családja. ,,A Fekete-Körös völgyében elesett kis hősök - a nagyváradi hadapródok - és a hősi halált halt székely katonák tetemeit már nem volt, aki elhantolja... Az oláhok kirabolták a halottakat, s a tetemek a kutyák martalékai lettek!" - írja Koréh Endre.
Beke György Itt egymásra találnak az emberek című könyvében Köröstárkányt is bemutatja. A faluban való gyűjtésekor kikötötték, mindenről írhat, csak 1919. április 19-ről nem. A könyvben nem is jelenhetett meg az a beszélgetés, amit az író az egyik még élő szemtanúval folytatott. A szemtanú, Gyulai Ferenc, 15 éves volt 1919-ben. Elmondása szerint úgy tudott megmenekülni, hogy fiatal fiú lévén átugrotta az egyik kerítést, utána lőttek, de nem találták el. Családjából hét áldozata volt a vérengzésnek. A szemtanú így vallott: ,,Azóta a tárkányiak ereje felköltözött a temetődombra. Azóta olyan gyávák vagyunk, mint a riadt bárányok. Fáj valami, bosszant, mondanánk ezt vagy azt, mert érezzük, hogy igazunk van, de felnézünk a dombra, és belénk szakad a szó."
A gyalázatos gyilkosságokra évtizedekig nem volt szabad emlékezni, olyannyira nem, hogy a temetőben lévő sírkövekről a román kommunista hatalom lekapartatta az 1919. április 19-ét, nehogy feltűnjön valakinek a sok sírkereszt ugyanazzal a dátummal. Igyekeztek eltüntetni még az emlékét is a vérengzésnek. Ahogy a szemtanú is mondta: félelmet ültettek az emberek szívébe. Ezt a félelmet csak 1999-re tudták némelyek levetkőzni. Gyűjtést indítottak, és 1999 augusztusában sikerült felállítani az emlékművet a román öldöklés során, valamint az első és második világháborúban elhunyt tárkányiak emlékére. Azóta minden évben, nagypénteken, itt emlékeznek meg az áldozatokról.
Legyen békés, csendes pihenésük a köröstárkányi mártíroknak, a falu, Erdély védelmében elesett hősöknek, a Székely Hadosztály bátor katonáinak.
Nagy József Barna

****
Emlékezzünk Április 19.-re

Hogy miért?!
Hamar a Holokausztra naponta emlékezünk - a sajtó, a TV és az összes média erről zeng - de a saját Magyar Halottainkra, Tragédiáinkra - amiket holmi kártérítésekért senki sem nagyított fel, pedig a legállatibb kegyetlenseggel végeztek a testvéreinkkel - nem lehet emelt fővel, büszkén emlékezni, mert azonnal fasisztázni, nácizni kezd a kalmár média!.
Szóval emlékezzünk 1919. apr. 19-re, amikor Köröstárkány teljes lakosságát legyilkoltak a román hordák miután a vörös budapesti kormány által magara hagyott Székely Hadosztály vereséget szenvedett a többszörös túlerőben lévő oláhoktól, és a barbárok a védtelen magyar lakosságon bosszultak meg, hogy oly sokáig nem tudtak legyúrni a székelyeket. Mellesleg Budapestről mégiscsak küldték valamit Kohn Béláék, csak éppenséggel fegyverutánpótlás helyett kommunista alakulatokat... ellenük.
Egy elmenekült kisfiúból felnőtte vált férfi vallomásával zárom az emlékezés sorait, ami - főleg a magyarországi magyarokra - ma is nagyon igaz: ,,Azóta a tárkányiak ereje felköltözött a temetődombra. Azóta olyan gyávák vagyunk, mint a riadt bárányok. Fáj valami, bosszant, mondanánk ezt vagy azt, mert érezzük, hogy igazunk van, de felnézünk a dombra, és belénk szakad a szó."
...ja és 17-18 éves fiatal fiuk, tiszti növendékek, hadapródok is harcoltak, haláltmegvető bátorsággal a megszálló románokkal szemben....e srácok és a többi honvéd holttestét a kóbor kutyák marcangoltak szét a harcmezon, mert senki sem temethette el a magyar hősöket!
Úgyhogy mikor magyar létedre Erdély és a többi Magyar Hazától elszakított, idegenek által megszállt földre lépsz, jusson eszedbe, hogy minden egyes talpalatnyi rögért, Magyar Hősök hullattak a vérüket!!!
Béke poraikra!
Szebb Jövőt!
Zs.
A Székely Hadosztály Tory-százada (1919)
A Székely Hadosztály egy osztaga, átkel a folyón, Erdély, (1919)

http://eduardorozsaflores.blogspot.com/2008/04/emlkezznk-prilis-19-re-szkely-hado sztly.html
 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Címkék: halálmegvetéssel, gyaloghadosztály, meghallgatására, kegyetlenseggel, érmihályfalvára, kártérítésekért, megfutamították, köröstárkányban, tömeggyilkosság, szatmárnémetibe, kisnyégerfalván, haditörvényszék, leromboltatták, emlékoszlophoz, világháborúban, integritásáért, kadétzászlóalj, gyilkosságokra, hadapródiskola, testvéreinkkel, oroszországban, tulajdonítható, köröstárkányig, garázdálkodni, köröstárkányi, hadosztálynak, köröstárkányt, tudósításánál, nagyvárosokba, szatmárnémeti, határrendőrök, mátészalkánál, karácsonyának, származásúnak, magyarországi, hadosztálytól, egykori harcok, eseményre emlékeznek, térségben április, első világháborúra, napokban vonultak, román megszállók, jelenlegi román–, román megszálló, első román, megszállókkal szemben, főleg Partiumban, korábbi kolozsvári, kárpátaljai rutén, alakulat legnagyobb, repülőosztály volt, budapesti kormány, Emlékezzünk Április, Székely Hadosztály, Székely Hadosztályt, Székely Különítmény, Kratochwill Károly, Magyarországi Tanácsköztársaságot, Constantin Kiriţescu Istoria, Dealul Mare-i, Koréh Endre, Beke György Itt, Gyulai Ferenc, Nagy József Barna, Magyar Halottainkra, Mellesleg Budapestről, Kohn Béláék, Magyar Hazától, Magyar Hősök, Szebb Jövőt, Székely Hadosztály Tory-százada,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Környezetvédelem  Rögtön puha Mézes Krémes  Facebookon kaptam  Búzaszentelés  Paul David Tripp Április 24  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Minden szülő a lényével nevel.  Önmagaddal nem lehetsz elégede...  Facebookon kaptam  Pillangó  Facebookon kaptam  Nagyon furcsa szeretni valakit...  A világnak égető szüksége van ...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Szép estét kedves látogatóimna...  Facebookon kaptam  Muratáj  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Föld napja április 22  Palóc Grand Canyon  A Gömb  Facebookon kaptam Gizike bar...  Viharban csak az a fa marad ál...  Az Európai Unió is foglalkozik...  Gondolatok az életről és szere...  A keserű igazság  Ma  A Mester kezének érintése  Föld napja április 22  Facebookon kaptam  Idézetek a barátságról  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  A Gömb  Lábad nyomát megőrzi a föld.  Facebookon kaptam  Naplemente  Az elfogadásnak...  Az idő elsodorja létezésünk  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  A világnak égető szüksége van ...  Facebookon kaptam  Maradék idő  Vannak arcok  Aki szeret, annak senki sem id...  Esti kép  Facebookon kaptam  Esti kép  Környezetvédelem  Föld napja április 22  A fenyő nem szép fa, (...)  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Föld napja április 22  Irgalom és ítélet  Egyszerűen  Facebookon kaptam  A keserű igazság  Miért nem menti meg Jézus...  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Beney Zsuzsa  Facebookon kaptam  Gábor Dénes gondolata  Próbálkozni kell ahhoz,  Idézetek a barátságról  Búzaszentelés  Egyik kedvenc festőm Fernando ...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Aki szeret, annak senki sem id...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Ma a legtöbb civilizált ember ...  Irgalom és ítélet  A fák lelke  A világnak égető szüksége van ...  képre írva  Két ember becsülete  Mindenünk, amink van, amit sze...  Facebookon kaptam  Alakot vált...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  A hét szűk esztendő  Az idő elsodorja létezésünk  Alakot vált...  Facebookon kaptam  A hét szűk esztendő  Facebookon kaptam  A Gömb  Föld napja április 22  Irgalom és ítélet  A Föld napja 
Bejegyzés Címkék
egykori harcok, eseményre emlékeznek, térségben április, első világháborúra, napokban vonultak, román megszállók, jelenlegi román&#8211, román megszálló, első román, megszállókkal szemben, főleg Partiumban, korábbi kolozsvári, kárpátaljai rutén, alakulat legnagyobb, repülőosztály volt, budapesti kormány, felbőszített csőcselék, előírt vörös, egyenruha hajtókájára, szatmárnémeti kommunista, túlerővel szemben, utánpótlás hiánya, kommunista alakulatok, román túlerő, románok Brassóba, románok haditörvényszék, trianoni tragédia, revíziós mozgalom, utolsó harcok, 1950-es években, kommunista hatóságok, emlékoszlop felirata, székely hadosztálynak, haza integritásáért, halálban örökké, itteni harcokról, magyar kadétzászlóalj, belényesi ütközet, éjszakai ütközet, tömeggyilkosság ismertetése, székely hadosztály, következőket olvashatjuk, nagyváradi honvéd, hadapródok halálmegvetéssel, oláh túlerő, túlnyomó oláh, hadapródok segítségére, csendőr alakulat, székelyek géppuskái, önfeláldozó hazaszeretet, falu lakosai, székely rajvonalban, harcoló magyar, falu népét, szomszéd telkeken, lakosság együtt, fegyvertelen lakosságot, református templom, szomszédos Kisnyégerfalván, gyilkosság színhelyét, köröstárkányi öldöklés, szomszéd román, jómódú magyar, három napig, áldozatok között, falu feletti, saját családja, nagyváradi hadapródok, hősi halált, oláhok kirabolták, kutyák martalékai, emberek című, faluban való, egyik kerítést, tárkányiak ereje, riadt bárányok, gyalázatos gyilkosságokra, temetőben lévő, román kommunista, emberek szívébe, félelmet csak, román öldöklés, köröstárkányi mártíroknak, összes média, saját Magyar, legállatibb kegyetlenseggel, kalmár média, román hordák, vörös budapesti, többszörös túlerőben, védtelen magyar, elmenekült kisfiúból, emlékezés sorait, magyarországi magyarokra, megszálló románokkal, többi honvéd, kóbor kutyák, magyar hősöket, többi Magyar, halálmegvetéssel, gyaloghadosztály, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 64003 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 4582
  • e Hét: 18812
  • e Hónap: 29923
  • e Év: 183419
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.